Шануймо минуле заради майбутнього…
Презентація книжки Івана Монолатія "Цісарська Коломия. 1772-1918".
26 березня 2010 р. в приміщенні Музею історії міста Коломия відбулася перша публічна презентація унікальної книжки нашого краянина - історика Івана Монолатія: "1772 Цісарська Коломия 1918", яку автор виклав у своєрідному історичному жанрі - "драмі на три дії з життя другого міста Галичини габсбурзької доби".
Для Коломиї є великою гордістю те, що саме тут відбулася перша публічна презентація цієї книжки. Для автора се також є знаменно, оскільки саме тут він народився, робив перші проби пера та навчався.
У своїй новій книжці автор - знаний коломиєзнавець - доволить, що саме цей історичний період столиці Покуття став епохою національного і духовного злету коломийських українців, добою короткочасної незалежності в освіті, культурі, видавничій справі, аматорському театрі.
Особливою в історії австрійської Коломиї була доба Першої світової війни 1914-1918 рр., яка стала своєрідним фіналом "цісарсько-королівського" урядування містом і початком формування образу нового міста і містян в умовах національно-визвольної боротьби.
Це унікальне видання заповнило прогалину в історії міста Коломия, та зібрало в собі факти і достовірну інформація про часи перебування нашого міста у складі Австро-Угорської імперії у 1772-1918 р.р.
Книжка займає 308 сторінок і щедро ілюстрована рідкісними матеріалами.
На презентації книжки відчувалася цікавість та захоплення кропіткою працею автора. Презентацію відкрив меценат видання - адвокат Михайло Петрів, який наголосив на тому що це перше із серії видань про минулу історію Коломиї, а також звернувся до краєзнавців продовжити досліджувати інші періоди для того щоб створити цілісну історію нашого міста.
Іван Монолатій детально розповів про написання книги, її зміст та унікальні матеріали, що поміщені в ній, зокрема він зазначив:
"Мені було особливо цікаво і приємно написати науково-популярну розвідку про цісарську Коломию – другий після Львова значний міський центр і осередок культури в Галичині, а також історичну епоху, в якій було закладено певні підвалини загальноєвропейського порозуміння між різними народами за часів наддержави. Вона, на жаль, так і не зважилася на реформи і не використала історичного шансу, щоби стати передвісником сучасного Європейського Союзу".
Зі словами подяки звернулися до автора Микола Савчук та Степан Андріїшин – коломиєзнавці, Василь Іваночко – видавництво "Лілея", Валерій Ковтун – директор педагогічного коледжу, Дмитро Гриньків – почесний громадянин міста. Приємним сюрпризом для присутніх став концет саксофоністів та сопілкарів під керівництвом подружжя Петришиних.
Книга побачила світ у видавництві "Лілея-НВ" у 2010 р. завдяки меценату - адвокату Михайлу Петріву. За ініціативи мецената та автора примірники книжки передані почесним громадянам міста та до бібіліотек міста.
Подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та інтернет – мережі. Відео-репортаж про презентацію.
З правдивою повагою,
засновник культурологічного проекту "Наше місто"
адвокат Михайло Петрів
|