До 100-річчя прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" в Коломиї
770-річчю першої літописної згадки про Коломию присвячується…
27 серпня 2011 р. в житті міста Коломиї та і всієї України відбулася знаменна подія: відкрито меморіальну таблицю з барельєфом пророка "Мойсея" на відзначення 100-річчя прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" в Коломиї.
Знаменність цієї події полягає в тому, що в такий спосіб Коломия віддала данину пам’яті ювілею прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" в нашому місті, яке відбулося 11 січня 1912 р. в концертній залі "Щадничої каси" (тепер МБК "Народний дім"). Меморіальна таблиця встановлена на фасаді МБК "Народний дім" коштом Коломийської міської ради. Скульптором цього шедевру виступив талановитий коломийський скульптор Роман Захарчук. Відкриття та освячення меморіальної таблиці відбулося 27 серпня ц.р. - у 155-річницю від дня народження Івана Франка за участю керівництва міста, депутатів міської ради та громадськості міста.
Коломийський міський голова Ігор Слюзар у своєму виступі відзначив, "…що таке пошанування пам’яті Івана Франка стало можливим завдяки громадській ініціативі та дієвій позиції депутатів міської ради, які в один голос підтримали ідею встановлення таблиці та прийняли рішення про відповідне фінансування". Палким був виступ народного артиста України Святослава Максимчука, який висловив захоплення тим фактом, що Коломия стала першим і поки-що єдиним містом Галичини, яке так оригінально відзначило ювілей прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" та майстерно продекламував уривки з цієї поеми. Василь Глаголюк, голова міськрайоного товариства "Просвіта" підкреслив виняткову роль Івана Франка та зокрема, поеми "Мойсей" у становленні української нації. Зі словами вдячності виступив Сергій Козлов, керівник Коломийського народного театру поезії "Орфей" а юні читці театру поклали квіти до меморіальної таблиці. На завершення відбувся концерт народного театру поезії "Орфей", для якого цей день є щорічним відкриттям театрального сезону.
Ініціатором та натхненником встановлення таблиці є Сергій Козлов, довголітній керівник Коломийського народного театру поезії "Орфей". До ініціативної групи ввійшли Уляна Мандрусяк, начальник відділу культури та туризму Коломийської міської ради, Зиновій Карась, член ОУН, учитель, священик УГКЦ, просвітянин, Роман Захарчук, скульптор та Михайло Петрів, адвокат і засновник культурологічного проекту "Наше місто". Таку ініціативу було підтримано Коломийським міським головою Ігорем Слюзарем та депутатами Коломийської міської ради, оскільки таблицю встановлено за кошти міста.
На відзначення цієї події культурологічний проект "Наше місто" видав листівку, яка стала уже двадцять шостою у серії ювілейних листівок під назвою: “Коломия – наше місто". 770-років першої літописної згадки про Коломию", яка заснована культурологічним проектом на відзначення 770 - річчя міста Коломиї. На фасаді листівки зображено барельєф пророка "Мойсея", який ніби виринає з глибини віків та пророче вказує шлях до пошуку істини в житті та утвердження Української Держави, з лаконічним та містким текстом: В цьому будинку 11.01.1912 р. ІВАН ФРАНКО читав поему "МОЙСЕЙ". На звороті листівки проявляються обриси будівлі МБК "Народний дім" та подано історичну довідку ( української та англійською мовами) про прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" в Коломиї. Автором історичної довідки є Мирослава Кочержук а автором дизайну листівки Юлія Венц.
З правдивою повагою,
засновник культурологічного проекту "Наше місто"
адвокат Михайло Петрів
|
Франковий "Мойсей" і Коломия: до 100-річчя прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей" в Коломиї
У 1911–12 рр. Іван Франко на запрошення спеціально організованих комітетів виїжджав до різних міст Галичини для прочитання поеми "Мойсей". Велика заслуга в організації та проведенні незабутньої зустрічі з письменником в Коломиї, яка подарувала коломийцям справжнє щастя бачити й чути генія української літератури, належала Леонтієві Кузьмі. Комітет для організації приїзду Івана Франка до Коломиї очолив професор Коломийської гімназії та голова товариства "Учительська Громада" Леонтій Кузьма. Він і запросив письменника листом від 17 грудня 1911 р. приїхати до міста для прочитання свого твору: "Тому з припоручення нашої філії учительської громади звертаю ся до Вас з прошенєм, можебисьте і Коломиї дали нагоду почути Вашого Мойсея або иншу яку креацию". Львівська газета "Діло" в числі 2 за 1912 р. повідомляла, що „...в четвер 11.01.1912 р. о 6-ій годині вечора відбудеться в Коломиї літературний вечір др. Івана Франка, який відчитає свого „Мойсея". Вечір планувалося провести у залі Щадничої каси (тепер – МБК "Народний дім"), найбільшому в той час у Коломиї концертному залі.
Отже, Іван Франко прибув до Коломиї 11 січня 1912 р. Це було великою подією в житті міста й все, що відбувалося, назавжди запам’яталося учасникам цієї величної зустрічі. На пероні залізничного вокзалу Каменяра, який приїхав з сином Андрієм, урочисто вітали гімназисти, очолювані Леонтієм Кузьмою. Відтак професор посадив високоповажних гостей у фіакр і вони направилися до його помешкання (тепер вул. О. Кузьми, 8). Після приблизно двогодинного відпочинку в цій привітній оселі Іван Франко з сином Андрієм та професором під гучні привітання коломийців, які вщерть заповнили зал Щадничої каси, вийшов на сцену, злегка вклонився, сів за вкритий зеленим сукном стіл і почав читати. За іншими свідченнями, на сцені, крім Івана Франка, його сина Андрія та Леонтія Кузьми, було ще кілька викладачів, і перед початком читання Леонтій Кузьма привітав і представив письменника. За спогадами учасників зустрічі, присутні в залі не могли стримати сліз, побачивши змучену, стареньку постать Каменяра, його нерухомі паралізовані руки. Іван Франко читав, а сторінки перегортав Леонтій Кузьма (за іншими свідченнями, Андрій). У спогадах тодішній гімназист Василь Костащук писав про цю незабутню зустріч так: "В залі настала така тиша, що здавалося, ніби там нікого немає. Франко читав тихим голосом, але кожне слово чути було чітко. Напоєно воно було такою силою почуття, що западало глибоко в наші серця. Хвилювання слухачів, що виявлялось сльозами на очах, переливалось час від часу в гучні оплески. Коли Франко закінчив читати, оплескам і вигукам "слава" не було меж. Заворожені і схвильовані вертались ми додому, горді, що ще на порозі свого свідомого життя мали щастя бачити і чути свого Прометея".
Читання тривало півтори години. Коли Іван Франко закінчив, весь зал підвівся з гучними оплесками і вигуками "Слава!". Поет вклонився і зійшов зі сцени. На вулиці біля Каси ощадності зібралось надзвичайно багато людей, ніхто довго не розходився, чекаючи Івана Франка. Коли він з’явився, чоловіки познімали шапки й капелюхи і так стояли до того часу, поки фіакр з гостями і Леонтієм Кузьмою не від’їхав. Іван Франко із сином переночували в гостинній оселі Леонтія Кузьми і наступного дня повернулися до Львова.
Це був останній приїзд письменника до Коломиї.
Мирослава Кочержук, науковий співробітник Музею історії міста Коломиї
|